(Брезник, 5 . март 1886 - Београд, март 1978.)
......Професор Б. Димитријевић врло често цитира лекара проф. др. Владимира Станојевића - прекумановског интелектуалца - доживотног председника српског лекарског друштва, бригадног генерала, који је имао срећу да доживи дубоку старост (стр. : 17, 18, 19, 38...)
У ЕНЦИКЛОПЕДИЈИ ЈУГОСЛАВИЈЕ ( књ. 8, Загреб, 1971, стр. 126), о Станојевићу пише следеће:
"Гимназију завршио у Београду, медицину у Петрограду (Русија) 1911. Службу заштите од бојних отрова специјализирао у Паризу. Учествовао у ратовима 192 - 18 као трупни лекар командир пољских и резервних болница. После 1918 на различитим дужностима у Војном санитету. Пензионисан по молби 1941, у чину санитетског бригадног генерала. По Ослобођењу, 1945, професор историје војног санитета у Санитетској официрској школи и професор историје медицине на Медицинском факултету у Сарајеву. Објавио велик број чланака, студија и приказа из области превентивне медицине и историје медицине.
БИБЛ. : Историја ратних зараза, Београд, 1924; Историја српског војног санитета и наше ратно санитетско искуство 1912 - 18, Београд, 1925; Бојни отрови и заштита од њих (2. изд. 1931); Историја медицине, Београд, 1953. ( 2. изд. 1960); Трагедија генија, медицински есеји и студије, Београд, 1962; Болести и стваралаштво књижевника старог Београда, Београд, 1966".
Одмах пада у очи : више је доктор Станојевић написао, него што писац енциклопедијске одреднице (М. Др. ) - наводи. Не наводи податак да је Станојевић написао и читав низ других публикација, између осталог и : Пуковник Др Влада Станојевић, МОЈЕ РАТНЕ БЕЛЕШКЕ И СЛИКЕ, Љубљана, 1934, 203 стр. Примерак овог издања купио сам у једној од ретких антикварних књижара у Београду, још као апсолвент Филолошког факултета, 1974. године. Овај примерак је аутор лично потписао "Г - ну Милану Ћурчину, у знак поштовања, 7 нов. (19) 34. у Новом Саду".
Мој отац је видео ту књигу, у Звижду, док сам је поново читао, током јесени 1975. и 1976. године (док сам чекао позив за одлазак на одслужење војног рока) и веома се обрадовао. "То је тај доктор, доктор Влада, чији је помоћник био и пријатељ твој покојни деда Станко, и у Моравској болници, код Ћеле - куле, и преко Албаније, и после кад се вратио из царске Русије и довео добровољце на Солунски фронт". Међутим, у ратним белешкама доктора Станојевића, није било ни речи о мом покојном деда Станку Лукићу (1892 - 1955). Доктор Станојевић помиње низ бораца болничара, поименце, али Станка Лукића нигде. "Нема везе; били су пријатељи, доживотни; али кад је мој отац умро, у ствари неку годину раније то се прекинуло. Треба да га потражиш..." Где и како?
![]() |
Посвета исписана руком Др В. Станојевића |
У то време сам у пожаревачком Историјском архиву неколико месеци истраживао грађу и тражио подстицаје за читав низ мојих романа; неки ће се од њих појавити много година касније, неке нећу објавити. Један од мојих главних јунака, био је и писар Мишљеновић, рођен седамдесетих година 19. века, када и мој прадеда Димитрије Лукић (1870 - 1915), народни посланик и прегледач бобичавих свиња, трговац и шпекулант, пријатељ "Црнорукаца" и земљопоседник. Писар је прошао све оне ужасе и Голготу која је прошла његова генерација. Као трећепозивац, ипак се вратио са Солунског фронта, и средином Другог светског рата - неколико година пред своју смрт, начинио је и записе, аутентичне, које су ми његови унуци, вршњаци мога оца, ставили на увид. Није било много тога написаног. Око 30 - страница, на којима је стала историја мога родног места од почетка до тренутка у коме је све писано, и судбина самог писара. У рукописној заоставштини је било на стотине и стотине непознатих ствари, сасвим потиснутих, које је требало дешифровати, што сам и чинио, годинама. Писар је био у дотицају, и пријатељ, неколико угледних прекумановских интелектуалаца, међу којима је било и професора универзитета, и један од председника југословенске владе после Првог светског рата. Писар је био, као лик, и прототип, веома захвалан за надградњу; мада ме је од почетка привлачио и лик једног српског лекара, који је рецимо, прошао сличним путевима, као и писар, као што су били др Влада Станојевић, или доктор Михаило Петровић. Немци су добили свога "Доктора Фауста", Руси су добили свога "Доктора Живага", могли су и Срби да добију свога "Доктора горостаса". (Добили су га, наравно, коначно, и донекле, са Димитријевићевом књигом.) Лик прекумановског српског интелектуалца био је достојан једног великог, потресног и истинитог српског романа. Нисам изабрао за главније ликове својих романа "Литургија" и "Ујкин дом" лик неког српског доктора прекумановског интелектуалца, јер бих морао да жртвујем много од драгоцене и лепе грађе коју сам био сакупио. Друго - врло сам касно - месец дана пред смрт, упознао лично проф. др Владу Станојевића!
![]() |
То је та страница ЕКСПРЕСА коју сам сачувао! |
Када сам се вратио из војске ( лето 1977), мало сам времена провео у родном месту, у Мишљеновцу. У међувремену је мој отац донео из Београда ( где је радио од седамдесетих) "Ескпрес Политику" у којој је преко целе странице објављен врло дирљив интервју са старим бригадним генералом и доживотним председником Српског лекарског друштва. Запослио сам се као млад професор књижевности у средњешколском грађевинском центру, на крају ондашњег Булевара револуције у Београду, тако је прошла јесен 1977. године. Зима. Свуда сам са собом носио онај интервју са старим доктором Станојевићем; и тек средином марта 1978. године, добио сам коначно адресу стана дотктора Станојевића : Хаxи Рувимова бр. 2 а. Толико сам пута туда пролазио, и као студент, одлазећи на Студентску поликлинику, или код професора романтизма Миодрага Поповића, а нисам знао да у близини станује доктор Станојевић. У пошти су ми дали број телефона В. Станојевића, и одмах сам телефонирао. Стари доктор Влада је мислио да сам ја професор правног Факултета Радомир Лукић и предложио је да се видимо у "Метрополу", и ја сам схвативши морао да му неколико пута поновим: - Не, ја сам Мирослав Лукић, професор књижевности, унук Вашег болничара Станка Лукића, из Мишљеновца код Кучева. - Па, зашто ми се Станко не јавља? Где сте ви у овом тренутку? - У Грађевинској школи у Хајдук Станковој улици у Београду. - Узмите такси, молим Вас, и дођите одмах у мој стан...
Видели смо се, три пута, после нашег првог сусрета. Сусрет је био више него дирљив; већ зашао у десету деценију живота, доктор ме је не једном питао: "Па, зашто ме нисте потражили раније?Раније?Раније. Ваш деда ми је био као брат, а једном ми је и живот спасио..." Шта сам могао да му одговорим? Да му кажем грубо да нисам знао да је жив?
![]() |
Корице књиге Др Станојевића, објављене као пишчево издање |
Током свих тих сусрета, два сата је могао живо да се сећа ствари које су се тицале Првог светског рата, и многих других ствари, и људи, који су одавно припадали оном другом свету, али после два сата почињао је да се "губи", па ме је молио да прекинемо сећања и разговоре и да дођем следећом приликом... Станојевићеве "Моје ратне белешке и слике" су драгоцено лично и документарно сведочанство о једној српској епопеји. Станојевићева важна дипломатска мисија, одисеја током Првог светског рата у Русију, све што је тамо доживео, где је отишао да доведе многе српске добровољце, пут кроз Русију, сусрети са револуцонарним властима и атаманима, пут кроз Сибир, преко Манxурије и после повратак океанима и кроз Средоземно море у Солун, учешће у пробоју Солунског фронта, све је то личило на легенде које су неправедно потиснуте, али то нису биле легенде. Професор доктор Станојевић је имао изванредно буран живот и судбину. За једног романописца, рекао бих, можда је имао и узбудљивију судбину од горостаса српске ратне хирургије доктора Михаила Петровића. Доктор Станојевић је, поред осталог написао и објавио о свом трошку позамашну књигу "ДООКТОБАРСКА РУСИЈА. Карактерологија феудалног друштва, његове културе и судбине" (Београд, 1972, 593 стр. ситног текста); есеји и студије. Ту књигу ми је доктор Влада поклонио 2. априла 1978. и чувам тај примерак са посветом. Ни месец дана после тога, у "Политици" је, преко целе странице, објављена смртовница доктора Станојевића.
![]() |
куртоазна рецензија (одштампана у целини на првој страници књиге) сада већ покојног професора универзитета Радована Самарџића |
Објављена је уз "ДООКТОБАРСКУ РУСИЈУ" и куртоазна рецензија (одштампана у целини на првој страници књиге) сада већ покојног професора универзитета Радована Самарџића ( "...У овом другом допуњеном рукопису мислим да сте добро учинили што сте јаче истакли цитате руских ауторитативних карактеролога, класичних књижевника и старих историчара Соловјова, Миљукова и Кључевског као и цитате из велике Совјетске енциклопедије у 50 свезака којима сте поткрепили своје закључке. Такви су цитати о Бакуњину, Пљеханову, филозофу Соловјову и другима. Ради карактеролошког поређења мислим да су умесно изнети и карактеролошки закључци у последњем поглављу страних карактеролога као и наших Цвијића, Дворниковића и Дучића. / Моје је мишљење да би Ваше одштампано дело било од користи као помоћна књига при извођењу наставе из историје на нашим универзитетима и другим вишим школама. Верујем да би књига била радо тражена и читана и у ширим круговима наших читалаца. / С другарским поздравом / Проф. Радован Самарџић, с. р.", стр. I)
Да приведем крају ово подсећање : закаснио сам. Закаснио сам најмање три године, ако не и читавих десет година! Смрт је била бржа : уграбила је доктора Станојевића, заборављеног горостаса, прекумановског интелектуалца, у тренуцима кад смо сусрећући се и разговарајући улазили у време, заборављено време, као у предсобље вечности...*
___________________________________________-
* Фрагмент из књиге ШЉАКА ИСТОРИЈЕ. Шкарт /Мирослав Лукић. - Београд: ЗАВЕТИНЕ:Мобаров институт, 2002. (Прво, тј пилот издање; врло ретко)
Нема коментара:
Постави коментар